Moni Nilsson

O autorce:

Moni Nilsson urodziła się w 1955 roku i dorastała w dzielnicy Sztokholmu Kungsholmen. W dzieciństwie bardzo lubiła czytać i dużo pisała. W młodości dużo podróżowała i pracowała w wielu zawodach. Debiutowała w roku 1983, ale kolejna książka, „Tsatsiki i Mamuśka”, ukazała się dopiero po dwunastu latach i to właśnie seria o Tsatsikim licząca łącznie pięć tomów, przyniosła jej największą popularność. Moni Nilsson napisała jeszcze kilkanaście innych świetnych powieści dla dzieci i młodzieży, a także kilka książek obrazkowych.
Pomysły zawsze czerpała z rzeczywistości, obserwując własne dzieci i ich rówieśników, a także rozmawiając z czytelnikami. Zależy jej, by czytelnicy odnaleźli w jej książkach coś ze swoich własnych myśli i uczuć, chce im pomóc zrozumieć siebie samych i świat, w którym żyją. Pisząc o sprawach, które często się przemilcza, ale które są udziałem każdego dziecka, chce dodać dzieciom otuchy i pokazać, że nie są w swoich myślach i emocjach osamotnione, nie są „nienormalne”, jak czasem może im się wydawać. Przesłaniem, które towarzyszy każdej książce, jest przekonanie, które sama wyniosła z dzieciństwa, że wszystko jest możliwe, jeśli tylko w to uwierzymy.
Do tej pory, nakładem Wydawnictwa Zakamarki, w Polsce ukazały się następujące tytuły, przetłumaczone przez Barbarę Gawryluk: „Tsatsiki i Mamuśka”, „Tsatsiki i Tata Poławiacz Ośmiornic”, „Tylko Tsatsiki”, „Tsatsiki i miłość”. Na festiwalu Literacki Sopot 2013 premierę mieć będzie ostatnia część serii o Tsatsikim – „Tsatsiki i Retzina”.

O książkach o Tsatsikim:

Tsatsiki to dość niezwykłe imię, ale sam Tsatsiki-Tsatsiki Johansson jest zupełnie zwyczajnym chłopcem. No, może z wyjątkiem tego, że jego mama, zwana czule Mamuśką, gra na basie w zespole rockowym, a jego tata jest poławiaczem ośmiornic i mieszka w Grecji. Tsatsiki mieszka w Sztokholmie, ma siedem lat i właśnie rozpoczął pierwszą klasę. A to oznacza, że w jego życiu pojawiają się przyjaźń, miłość, ale też wielki wróg. Tak rozpoczynają się przygody Tsatsikiego, który w każdym kolejnym tomie jest o rok starszy.

Książki o Tsatsikim poruszają tematykę dorastania, szkolnych problemów, pierwszych miłości, relacji w rodzinie, odnajdywania w sobie siły, działania wbrew przeciwnościom, opowiadania się za słuszną sprawą, wyznaczania granic, podejmują dyskusję wokół stereotypów i tolerancji.

Książki o Tsatsikim przetłumaczono na 20 języków i wielokrotnie nagradzano. W Polsce seria otrzymała wyróżnienie Komitetu Ochrony Praw Dziecka w konkursie Świat Przyjazny Dziecku.
Wartkie tempo, humor i ciepło sprawiają, że powieści o Tsatsikim czytają z wypiekami na twarzach zarówno chłopacy, jak i dziewczyny – młodsi i starsi, a nawet dorośli!

Miasto Sopot Facebook YouTube
zapisz