KINO

KINO

Weekendowe spotkania z kinematografią skandynawską i islandzką. Adaptacje literatury i dokumenty zaprezentowane zostaną w sali Państwowej Galerii Sztuki.

Wstęp wolny!

 

17 sierpnia, sobota, godz. 18:00
 

Wilk (Varg), reż. Daniel Alfredson, Finlandia, Norwegia, Szwecja, 2008, 95 min
Na podstawie powieści trylogii Kerstin Ekman Vargskinnet. Film jednego z najpopularniejszych szwedzkich reżyserów, twórcy kultowych ekranizacji „Millenium”. Na dalekiej północy dochodzi do dramatycznych wydarzeń. Hodowcy reniferów, stając w obronie swojego stada, zabijają znajdującego się pod ścisłą ochroną wilka. Za swój czyn trafiają przed sąd.

17 sierpnia, sobota, godz. 20:30

Łowcy głów, (Hodejegerne), reż. Morten Tyldum, Niemcy, Norwegia, 2011, 98 min
Adaptacja bestsellerowej powieści Jo Nesbø. Jeden z największych sukcesów europejskiego kina w 2011 roku, thriller porównywany z dziełami braci Coen. Główny bohater Roger zdaje się mieć wszystko – jest najlepszym norweskim headhunterem, ma przepiękną żonę oraz luksusową willę. Sęk w tym, że - aby wieść wystawne życie - musi od czasu do czasu aranżować wymyślne kradzieże dzieł sztuki.

 

18 sierpnia, niedziela, godz. 18:00

Karen Blixen – Out of This World, reż.  Marcus Mandal, Anna von Lovzow, Dania, 2005, dokument, 58 min
Fascynujący filmowy portret niezwykłej pisarki i kobiety – Karen Blixen. To opowiedziana na nowo historia życia ekscentrycznej duńskiej pisarki, autorki bestsellera „Pożegnanie z Afryką”. Scenariusz filmu powstał w oparciu o relacje i wspomnienia ojca reżysera, profesora literatury, który blisko przyjaźnił się z pisarką.

18 sierpnia, niedziela, godz. 19:30

Uczta Babette (Babettes gæstebud), reż. Gabriel Axel, Dania, 1987, 102 min
Ekranizacja opowiadania Karen Blixen. W roku 1995 r. film znalazł się na watykańskiej liście 45 filmów propagujących szczególne wartości religijne, moralne lub artystyczne. W małej, duńskiej osadzie upływa życie dwóch sióstr - w spokojnej, pobożnej atmosferze, której ton nadaje ich ojciec pastor, który zasady ascetycznej religijności, pod pozorami tolerancji i dobroci, narzuca w bezwzględny sposób.

 

Pokazy duńskich filmów możliwe dzięki

 

 

 

 

 

 

 

Miasto Sopot Facebook YouTube
zapisz