AKCJE MIEJSKIE

"Czytamy gdzie indziej"
Studio Teatralne Koło

Daj się porwać opowieści norweskiego kryminału. Podczas „Czytamy gdzie indziej” zabierzemy Cię w literacką podróż po zaskakujących zakątkach Sopotu!

Gra miejska "Czytamy gdzie indziej" jest znakomitą okazją do letniego spaceru po Sopocie i wspólnego odkrywania literatury. W nietypowych dla lektury przestrzeniach, spotkać będzie można postaci, wykreowane przez aktorów warszawskich scen teatralnych, które wprowadzą nas w różnorodny świat współczesnej literatury.
Aktorzy: Olga Omeljanec, Natalia Sikora, Andrzej Mastalerz, Przemysław Stippa
Reżyser: Igor Gorzkowski
Koordynacja: Katarzyna Krapacz, Studio Teatralne Koło

Uczestnictwo w grze wymaga wcześniejszej rejestracji. Zgłoszenia na poszczególne godziny prosimy wysyłać na adres: gramiejska@literackisopot.pl
Start: 18 sierpnia (niedizela), godz. 17.30, 18.30, 19.30
Miejsce: punkt informacyjny na Placu Przyjaciół Sopotu

Warsztaty kryminalne
„Jak rodził się RETRO-kryminal”

Zoppot opanowany przez szpiegów! GRA MIEJSKA
Poznaj Zoppot 1935 roku, jego topografię, najlepsze lokale, tajne nazistowskie organizacje. Ujawnij zbrodnię. Odkryj interesy polskie, niemieckie, rosyjskie: czerwone i białe… i …daj się porwać miłości w stylu RETRO!
Zwerbowani  mają szansę na tajemnicze rozwinięcie akcji RETRO-kryminalu oraz cenne nagrody!

„Spotkali się na promie. Rok temu… w Królewcu. Przypadkiem? Trudno to jednoznacznie określić. Czasem przypadki są nieprzypadkowe,… nawet jeżeli wciąż pozostają jedynie przypadkiem. Nocą, gdzieś w pustej kajucie, czy też szalupie ratunkowej zdarzyło im się… a potem… powtarzało się… miłość?...z pewnością było to jakieś uczucie… młodej kobiety do „dojrzalca”, czy też „dojrzalca” do młodej kobiety, czy też i tak i tak…. Dwa miesiące później ona została jego żoną. To dziwna historia… zdaje się, że ona była kimś znacznym… politycznie, on zresztą też… nigdy o tym nie rozmawiali… Polityka, tajne nazistowskie dokumenty, przeciek do polskiej prasy, zbrodnia… i jeszcze coś… coś jakby… niespełnione uczucie, wyrzuty sumienia… trochę nazbyt dużo… nawet jak dla…”

Tekst źródłowy "Ofiara sopockich szulerów" losy Josefa Brawera

Josef Brawer (niegdyś bogaty kupiec, pochodzenie żydowskie, uciekający z Rosji z żoną przez Sopot do Stanów Zjednoczonych na skutek kłopotów politycznych; zwolennik tzw.Białych, przeciwnik Bolszewików, obsesyjny lęk przed Nazistami; po kłótni z żoną,pijany, przegrywa w kasynie pieniądze na wyjazd do Stanów Zjednoczonych)
Żona: Lilia Brawer z domu Lisowicka (dużo młodsza, potajemnie sympatyzuje z nazistami, postanawia pozbyć się męża ze względów ideologicznych i nie tylko, pozoruje swoje samobójstwo aby sprowokować samobójstwo mężą, pomaga jej kochanek - funkcjonariusz nazistowski, którego ona następnie oskarża o popełnienie zbrodni...tu nieoczekiwany zwrot akcji! 

Dariusz von Siastacz jako Josef Brawer!

Absolutny „001” stołecznego wywiadu. Zimny i niebezpieczny. Pogromca damskich serc. Profesjonalista w każdym calu. W ramach swoich osiągów sceniczno-filmowych nie raz pogonił przysłowiowego Wiedźmina, a i niejedną Anielę doprowadził do miłosnych spazmów rozpaczy. Inni agenci mawiają o nim: „niezrównany kameleon kamuflażu”. Tryumfował na wielu ojczystych scenach, legitymując się dyplomem aktorskim Studium Wokalno-Aktorskiego przy Teatrze Muzycznym w Gdyni.

Beata Szreder jako Lilia Brawer z domu Lisowicka oraz autorka gry miejskiej "RETRO-kryminal"

Doprowadzona do ostateczności funkcjonariuszka tajemniczego „Związku Kobiet”. Wciela się w rolę  „femme fatale”. W ramach praktycznych i teoretycznych szkoleń szpiegowskich obroniła m.in. dyplom aktorki dramatu ZASP w Warszawie oraz popełniła doktorat z zakresu historii powszechnej na Uniwersytecie Gdańskim. W wolnych chwilach, podziwiając skrycie geniusz Sherlocka Holmes’a, naśladuje go grywając na skrzypcach. Da radę wytrzymać!

Piotr Srebrowsky jako Hans von Hofe!

Szpieg doskonały. Nic o nim nie wiadomo. Małomówny i zamknięty w sobie. Czasem przewrotny, szczególnie kiedy jedzie na rowerze. Prawdziwa zagadka RETRO-kryminalu. Ksywa: „człowiek, którego nigdy nie było”. Prywatnie: zacięty kolekcjoner pięknych kobiet o demonicznej wyobraźni, legitymujący się dyplomem aktorskim PWST we Wrocławiu, Wydział Lalkarski.

Piotr Wieslaw Rudzki jako Przewodnik Literacki!

Prawdziwa szekspirowska bohema. W ramach swojej „tffu-rczości” nie jedno napisał i natychmiast zapomniał, hołdując zasadzie: „ważne jest to, czego jeszcze nie znamy”. Wielki sympatyk PKP. Jako rasowy literat oraz doktorant Uniwersytetu Gdańskiego usiłuje ideowo rozwiązać problem polskiej kolei. Prawdziwa utopia, ale za to jaki klimat! Twierdzi – za Czechowiczem -, że sztuka rodzi się ze zderzenia…


Wyniki castingu, przyjęci denaci:

Piotr Rogalski oraz denatka: Karina Lewandowska/Iza Janowska

pozostali statyści: Karol Adamowicz, Paweł Waśniak, Patryk Urowski, Iza Janowska

 

Rejestracja uczestników: gramiejska@literackisopot.pl

Termin: 17 sierpnia, sobota, godz. 21.30, 19 sierpnia, poniedziałek, godz. 21.00
Start: Dworek Sierakowskich w Sopocie

Czytagramy

Słuchowiska, w których aktorka interpretuje czytany tekst, a muzyk gra na instrumentach akustycznych i elektronicznych, tworząc akustyczną przestrzeń.

Przedstawimy słuchowisko pt. „Mydło”, które jest naszą adaptacją powieści duńskiej pisarki Dorrit Willumsen pt. „Ongiś” (w tłumaczeniu Marii Krzysztofiak). Jest to garść impresji, w których pisarka w groteskowy sposób opisuje swoje dzieciństwo spędzone w kamienicy na przedmieściach Kopenhagi w latach 40. Nawet w momentach grozy wojennej nie traci swojego dziecięcego poczucia humoru – „Ktoś oznajmia, że garnki stały się widocznie nową tajemniczą bronią Anglików. Rozgotowana marchew i seler zapewne wyleciały przez okno. Zbombardowano nas zupą.”

Na scenie wystąpią: w roli czytającej warszawska aktorka młodego pokolenia Kinga Kosik oraz grający na instrumentach i tworzący akustyczną przestrzeń Peter Łyczkowski, który jest również twórcą Czytagramów, opracowuje adaptacje i materiały promocyjne.

Start: 18 sierpnia, niedziela, godz. 21.00,
Willa FSC
 

Miasto Sopot Facebook YouTube
zapisz