O autorce:
Åsa Lind urodziła się w 1958 roku jako najmłodsza z czterech sióstr i dorastała we wsi Karbäcken w północnej Szwecji. Kuchenny stół w domu rodzinnym był centrum jej świata i prawdopodobnie właśnie tam, otoczona opowieściami bliskich i historiami sączącymi się z radia, stała się pisarką na długo zanim nauczyła się pisać.
W swoich książkach stara się uchwycić rzeczy na pozór nieuchwytne, eksperymentuje z językiem, próbuje odkrywać go na nowo. Bo co właściwie można wyrazić w słowach? Jak „napisać” kolor? Jak „opowiedzieć” zapach? Czy w książce można zmieścić kosmos? Chce pisać książki, które nie kłamią i do których chce się powracać. Bo dobra książka to taka, którą czyta się wielokrotnie, a najlepiej na głos.
Do tej pory, nakładem Wydawnictwa Zakamarki, w Polsce ukazały się następujące tytuły, w świetnym tłumaczeniu Agnieszki Stróżyk: „Piaskowy Wilk”, „Piaskowy Wilk i ćwiczenia z myślenia”, „Piaskowy Wilk i prawdziwe wymysły” oraz zbiór tych trzech tomów zatytułowany „Raz, dwa, trzy, Piaskowy Wilk”. Na festiwalu Literacki Sopot 2013 premierę mieć będzie obrazkowa książka Åsy Lind – „Chusta babci”, zilustrowana przez Joannę Hellgren.
O książkach o Piaskowym Wilku:
Piaskowy Wilk ma błyszczące futerko w kolorze piasku i był na świecie od zawsze. Opowiada rzeczy zapierające dech w piersiach i pomaga Karusi zrozumieć zagadki otaczającego ją świata. Bo na przykład jak to jest, że wszechświat nie ma końca albo po co są siniaki? I jeszcze, czy można zatrzymać lub cofnąć czas? Czy najsilniejszy musi być największy? Ile razy można zmienić zdanie? I co się dzieje nocą z kolorami? Karusia i Piaskowy Wilk uwielbiają zastanawiać się nad całym mnóstwem różnych rzeczy!
Åsa Lind pokazuje świat na pograniczu rzeczywistości i dziecięcej fantazji. Autorka jest bardzo świadoma języka, smakuje go i bawi się nim, podobnie jak robią to dzieci. Każda z książek o parze przyjaciół składa się z kilkunastu autonomicznych rozdziałów, które świetnie nadają się do głośnego czytania. Każde opowiadanie to niezwykła czytelnicza przygoda dla małych i dużych, inspiracja do rozmowy i spojrzenia na świat innymi oczami.
Książki o Piaskowym Wilku zostały przetłumaczone na kilkanaście języków i dostały wiele nagród. W Polsce seria otrzymała wyróżnienie Komitetu Ochrony Praw Dziecka w konkursie Świat Przyjazny Dziecku.