Jakość i bogactwo oferty wydawniczej w Polsce sprawia, że kryminał budzi ogromne zainteresowanie czytelników. Dla dorosłego czytelnika powieści kryminalne nie są tylko źródłem rozrywki, gimnastyki intelektualnej, ale także źródłem wiedzy o kraju, jego historii, problemach społeczeństwa i gospodarce. Bogato zarysowane tło polityczne i społeczne większości tytułów, postacie autorów, najczęściej zaangażowanych w życie społeczne swoich krajów sprawiają, że literatura ta ma dodatkowe znaczenie edukacyjne i poznawcze.
Kluczem wyboru autorów zaproszonych do uczestnictwa w tym bloku programowym jest próba ukazania najbardziej charakterystycznych zjawisk dla literatury gatunku w tym obszarze kulturowym. Dlatego organizatorzy zapraszają pisarzy zaangażowanych społecznie, których twórczość polega nie tylko na sprawnym prowadzeniu wątku sensacyjnego, ale ukazując bogate tło pozwala na poznanie kultury i historii danego kraju. Nie bez znaczenia są doświadczenia zawodowe autorów, proces w jakim stali się pisarzami, etapy twórczości.
16 sierpnia, piątek, godz. 18.00, Zatoka Sztuki | Yrsa Sigurðardóttir, prowadzenie: Iwona Demska
17 sierpnia, sobota, godz. 18.00, PGS | Christer Mjåset, prowadzenie: Iwona Demska
18 sierpnia, sobota, godz. 16.00, PGS | Marek Krajewski i Mariusz Czubaj, przedstawienie nagrodzonych w konkursie na krótka formę literacką, prowadzenie: Iwona Demska
19 sierpnia, niedziela, godz. 18.00, PGS | Inger Frimansson, prowadzenie: Małgorzata Żerwe